Przygotowania do ślubu

Zawsze podkreślam, że przygotowania to bardzo istotny element każdego fotoreportażu ślubnego. Jeśli miałbym porównać fotoreportaż do książki to przygotowania w domu panny młodej byłyby tym pierwszym wprowadzającym rozdziałem. Zdjęcia z przygotowań w rodzinnym domu to pole do popisu dla każdego ślubnego fotografa. W swojej pracy w tym “pierwszym rozdziale” skupiam się na detalach takich jak suknia ślubna, buty, welon, wianek, butonierka, obrączki czy bukiet. Wszystkie atrybuty młodej pary są bardzo istotne w kontekście tego jedynego dnia i bardzo ważne jest aby je umiejętnie sfotografować.

Dominika przygotowywała się do ślubu w swoim rodzinnym domu wraz z rodzicami oraz najbliższymi przyjaciółmi. Suknia ślubna pięknie prezentowała się w naturalnym świetle, które wydobywało się z okiennicy. Trafiłem akurat na moment, gdy wizażystka Kasia kończyła właśnie makijaż naszej bohaterki. Później przyszedł czas na ubranie sukni oraz założenie ślubnej biżuterii.

Chwile później w drzwiach domu pojawił się Dominik z pięknym bukietem aby zobaczyć swoją żonę po raz pierwszy w sukni ślubnej. Bardzo lubię ten moment (first look) bo jest niezwykle emocjonujący dla obojga i często pojawia się wzruszenie. Tata Dominiki w ramach “treningu przed wprowadzeniem do kościoła” wprowadził córkę po schodach na dół. Emocje były niesamowite, Nie ma się co dziwić – Dominika wyglądała zjawiskowo. Potem przyszła pora na tradycyjne błogosławieństwo i mogliśmy już kierować się w stronę kościoła na ceremonie.

Ślub u Dominikanów w Poznaniu

Ceremonia zaślubin miała miejsce w Kościele u Dominikanów w Poznaniu. To był prawdopodobnie najgorętszy dzień tego lata a mury kościoła skutecznie chroniły przed panującym na zewnątrz skwarem sięgającym 37 stopni Celsjusza. Kościół pękał w szwach od zgromadzonych gości i znajomych. Ceremonie zaślubin uświetniała tutejsza schola, która wprowadziła nas w duchowy nastrój. Fotografując u Dominkanów uświadomiłem sobie, że ślub to przede wszystkim głębokie przeżycie duchowe, które pewnie zapamiętamy do końca życia. Widząc reakcje Dominiki i Aleksandra nie mam wątpliwości, że właśnie w ten sposób przeżywali ten dzień i widać było wyraźnie, że łączy ich głębokie a zarazem piękne uczucie. Po skończonej ceremonii wyszliśmy na zewnątrz przed kościół aby ustawić zgromadzonych gości do zdjęcia. To było chyba największe zdjęcie grupowe w mojej fotograficznej karierze. Nie potrafię nawet oszacować ilu mniej więcej ludzi stanęło jednocześnie przed obiektywem. Na szczęście udało się wszystkich ustawić i pomimo panującego skwaru wszystko poszło gładko i sprawnie. Wsiedliśmy do samochodów i udaliśmy się w kierunku Baborówka – na wesele w stodole.

Rustykalne wesele w zabytkowej stodole

Wesele w stodole z pewnością różni się od tego tradycyjnego organizowanego w domu weselnym. Nie ma tu klimatyzacji, przestronnych okien, pięknie zaprojektowanych łazienek i tarasów dających wytchnienie gościom. ALe w tym tkwi cały urok takich wesel. Mnie kompletnie to nie przeszkadzało bo klimat tego miejsca był niesamowity. Z dala od miasta, wysokich zabudowań można odetchnąć świeżym powietrzem, poczuć zapach lasu, drewna, siana i świeżych owoców z pobliskich sadów. Kiedy dotarłem na miejsce poczułem, że tu czas stanął w miejscu i to było wspaniałe uczucie….

Na szczególną uwagę zasługuje wystrój całej stodoły, za który odpowiedzialna była Bożena Plota ze studia projektowego BP Styl. Pięknie przystrojone stoły, zabytkowe komody z wysypującymi się z szuflad jabłkami na sianku, majestatyczne wieńce podwieszone na jutowych linach znakomicie podkreślały rustykalny klimat tego miejsca. Przed wejściem do stodoły stanęła drewniana rama z przymocowanymi na sznurkach zdjęciami młodej pary. Można było prześledzić i zobaczyć na własne oczy wszystkie etapy ich znajomości. Widać wyraźnie, że zatrzymanie chwil w postaci drukowanych zdjęć jest dla nich bardzo ważne co wcale nie jest takie oczywiste w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości.

muzyka – Gigant Orkiestra

film – Dominik Fąferek 

suknia ślubna – Concordia Eliza Tórz-Michalska

garnitur – Vistula

makijaż Panny Młodej – Katarzyna Kałek – Dekert

wystrój stodoły – Styl Bożena Plota

tort – Cukiernia Zagrodnicza 

 

Zapraszam Was do obejrzenia więcej zdjęć z rustykalnego wesela Dominiki i Aleksandra na instagramie

https://www.instagram.com/p/Bxsgg41hZxW/